Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00

Umělá inteligence, která brzy bude vlastnit vše - o „robotovi” Aladdin společnosti BlackRock

Společnost Blackrock má tajnou zbraň, která z ní udělala nejmocnější společnost na světě: Aladin. Pokud vás někdy zajímalo, jak by umělá inteligence mohla ovlivnit naše životy, zde je odpověď.

Překlady můžete podpořit libovolnou částkou zasláním na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010

Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Video s CZ titulky ZDE

Sledujte také na: NášTub / Odysee / Rumble

Originál videa publikován ZDE: 29. 11. 2021

Přepis:

Existuje robot, který ovládá více bohatství než kterákoli země na světě, tak mocný, že za posledních 10 let vytvořil největší společnost na světě. Toto je příběh robota jménem Aladin, tajemstvím Wall Streetu a pohlcuje všechny třídy aktiv. Aladin nyní kontroluje 21 bilionů dolarů naší globální ekonomiky.

Pro představu, je to více než 20 bilionů dolarů HDP USA nebo 15 bilionů HDP celé Evropské unie. Deník New Statesman píše, že celková fyzická hotovost všech 7 miliard lidí a každé společnosti je kolem 5 bilionů dolarů. Aladin je zodpovědný za více než čtyřnásobek hodnoty všech peněz na světě.

Řídí činnost amerického FEDu, téměř každé velké banky a investičního fondu na Wall Street a více než 17 000 obchodníků, ovládá polovinu všech ETF, 17 % trhu s dluhopisy, 10 % akciového trhu a provádí čtvrt milionu obchodů každý den a miliardy předpovědí každý týden. Vstřebává biliony datových bodů o každém trhu, společnosti, aktivu, a nyní i o každém z nás.

Co kupujeme, prodáváme a říkáme, takže ví, co koupit a co prodat, lépe než člověk. Každá velká banka, firma a investiční fond se spoléhají na Aladina a jeho umělou inteligenci a algoritmy, aby porazily trh. Jinak by zbankrotovaly. Co je na tom to nejšílenější? Že tento robot teprve začíná. Odkud se tedy Aladin vzal a jak se stal tak mocným? Aladin je výtvor Larryho Finka, zakladatele Blackrocku, který se stal největší stínovou bankou na světě a nejmocnější společností. Příběh, který uslyšíte, je stejně neuvěřitelný a děsivý.

Zní spíše jako sci-fi, ale je zcela reálný a odehrává se dnes. Příběh začíná v 80. letech, kdy Larry Fink vydělával miliony jako průkopník v oblasti cenných papírů. Tytéž cenné papíry, které o 20 let později způsobily globální finanční krizi v roce 2008. v 80. letech však na Wall Street soupeřil s Lewisem Ranierim, který se proslavil jako velký houpající se čurák v knize Lewise Lhářův poker. Larry vydělával pro banku miliony a byl na cestě se stát ředitelem banky. V roce 1986 udělal Larry chybu v obchodech a společnost přišla o 100 milionů dolarů. Larry odešel z banky jako smolař za chybu, za kterou mohl počítač.

Po této zkušenosti chtěl postavit superchytrého robota, který bude obchodovat lépe než jakýkoli počítač nebo člověk. V roce 1988 založil BlackRock, aby tohoto robota vytvořil. Jeho jméno je Aladin, což je zkratka pro Investiční síť pro aktiva a závazky a dluhové deriváty. Prvních 10 let dostával Aladin detailní informace o pohybech na globálním trhu s dluhopisy.

V roce 1999 Aladin začínal být tak inteligentní, že Larry začal prodávat přístup ke svým datům dalším firmám z Wall Street. Téhož roku uvedl Blackrock na newyorskou burzu. Hned poté praskla bublina dotcom a vytlačila peníze z akciového trhu ke dluhopisům, v nichž se Aladin stal nesporným mistrem.

Blackrock během pár let získal bilionovou hodnotu, a když se peníze začaly přesouvat zpět k akciím, Larry koupil část Merrill Lynch, která se zaměřovala na akcie, takže Aladin získal všechny datové body pro celý akciový trh a začal analyzovat každý akciový obchod a rizikový faktor pro každou společnost na akciovém trhu. BlackRock spolu se svými konkurenty Vanguard a State Street, kteří se rovněž opírají o Aladinovy znalosti, se stali největšími akcionáři více než 40 % všech veřejných společností v USA.

V roce 2008 přišla finanční krize a než Aladinovi bylo 21 let, chytli se ho všechny banky na Wall Street a Timothy Geithner, šéf FEDu a amerického ministerstva financí. Jak začal krach na Wall Street, americká vláda chtěla pomoct s krachem banky Bear Stearns. Aladin rozhodl, která aktiva ponechat v záchranném balíčku. Málo lidí ví, že to byl robot, který zachránil Ameriku před katastrofou. FED, americká vláda a nyní i evropské a japonské centrální banky začaly spoléhat na Aladina, kam by měly jít 2,5 bilionu dolarů nových peněz, které vytiskly.

Většina z nich šla do dluhopisů k podpoře hypotečních společností a bank. Nejsou to ta aktiva, do kterých už Aladin a BlackRock investovali? Přesně tak, ale rostoucí protesty proti střetu zájmů byly přehlušeny a aktiva kontrolovaná Aladinem do roku 2013 vzrostla na 11 bilionů dolarů. V posledním desetiletí se Aladin stal dominátorem finančních trhů a získal jednotky burzovně obchodovaných fondů od Barclays neboli ETF. A s tím Aladin začal dominovat ETF.

Stejně jako všichni největší investoři přešli od podílových fondů k ETF, a tehdy se v roce 2017 všechno změnilo. V den Aladinových 29. narozenin Larry spustil přísně tajný projekt Monarcha, který vedl k nahrazení fondů fondy Aladinovými. Robot nyní zcela vyřazoval lidi z rovnice. A tak dnes více než 70 % všech obchodů na amerických akciových trzích rozhodují roboti, s Aladinem v čele. Tyto obchody nepotřebují účast člověka a jsou mnohem rychlejší než člověk. Kdyby šlo jen o to, že robot přebírá práci obchodníků na Wall Street, nebyl by to takový problém, pokud nejste jedním z těchto obchodníků.

Ale v posledních třech letech, kdy Aladin dosáhl 20 bilionů dolarů v aktivech, začal spotřebovávat a ovládat ještě rychlejším tempem. Americká vláda a FED v roce 2020 opět přišly žádat o pomoc. Aladin byl opět tím, kdo vedl národ v tom, co nyní představovalo 4 biliony dolarů nově vytištěných peněz. Nevysvětlitelně, poprvé začal FED nakupovat ETF v roce 2020.

To je zvláštní. A opět se ozývaly výkřiky o střetu zájmů, které přehlušilo tištění peněz, a pak Aladin odhalil svou konečnou hru. Nedávno Blackrock koupil EFRONT, která shromažďuje údaje o věcech, které vy a já vlastníme, včetně soukromého kapitálu a nemovitostí, a od té doby Aladin pohltil data o celém globálním trhu s nemovitostmi.

A tak v posledních dvou letech začal BlackRock a další fondy skupovat rodinné domy, kde si mohou dovolit přeplatit nás ostatní, protože mají neomezené financování za hyper nízké úrokové sazby. Výsledkem je růst cen domů o 20 % za poslední dva roky a vytlačení i velkých hráčů z trhu. A zde vidíme Aladinovu konečnou hru.

Být hyperinteligentním robotem UI, který neovládá jen aktiva na Wall Street, ale všechna aktiva veřejná i soukromá. I skeptik s očima dokořán vidí známky toho, že už jsme v bodě, kdy bez Aladina nikdo nemůže konkurovat. Generální ředitelé a správci aktiv jako Anthony Maloy nyní říkají, že Aladin je jako kyslík. Bez něj bychom nebyli schopni fungovat.

A co vládní regulace? Biden jmenoval pracovníka z Blackrocku šéfem Národní ekonomické rady, což v podstatě znamená, že za dohled nad Aladinem a BlackRockem je nyní zodpovědný Blackrock. Biden také jmenoval jiného pracovníka z Blackrocku asistentem ministra financí, takže Blackrock je nyní ministerstvem financí a zároveň poradcem ministerstva financí. A tento příběh zdaleka nekončí, džin je vypuštěn z láhve.

Aladin už nyní ovládá více bohatství než kterýkoli člověk nebo země, ale jak jeho schopnosti umělé inteligence rostou, a při tomto tempu ovládání, které se každoročně zvyšuje o další bilion až 2 biliony dolarů nových aktiv, se zdá nevyhnutelné, že tajná zbraň Wall Streetu může nakonec vlastnit všechno a my nakonec nebudeme vlastnit nic.

Co si o tom myslíte? Jste překvapeni, naštvaní, bojíte se nebo máte jiný pohled na věc? A pokud vás to zaujalo, ne-li trochu znepokojilo, než půjdete, přihlaste se k odběru, abych vás mohl informovat o dalších novinkách týkajících se Aladinových výkonů a dobrodružství.

Překlad: David Formánek

0 Comments
Otevři svou mysl
Otevři svou mysl
Authors
Otevři svou mysl