Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00

Dr. Mercola: Jediné logické řešení prudkého nárůstu cen potravin

Vzrůstající ceny potravin, jejich nedostatek, inflace... jaké to vše může mít řešení? Dr. Mercola v tomto článku rozebírá jedno z nich.

Překlady můžete podpořit libovolnou částkou zasláním na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 2201583969/2010

Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Kniha od dr. Mercoly „Pravda o COVIDU-19” v češtině ZDE

Originál článku publikován ZDE: 18. dubna 2022

Článek:

Stručný přehled příběhu

  • Nedostatek potravin a prudký nárůst jejich cen se nyní zdají být nevyhnutelné. Celosvětový index cen potravin dosáhl v březnu 2022 nejvyšší zaznamenané úrovně a za jediný měsíc vzrostl o 12,6 %. V průměru byly ceny potravin o třetinu vyšší než v březnu 2021. Ve Spojených státech vzrostly ceny potravin v roce 2021 o 9 % a v následujících 12 měsících se předpokládá jejich nárůst o dalších 4,5 až 5 %.

  • Inflace se zvýšila již dávno předtím, než Rusko vstoupilo na Ukrajinu, a to díky nekontrolovanému tisku měn, který se uskutečnil v reakci na pandemii COVID. Reakce vlád na COVID také způsobila chaos v globálních dodavatelských řetězcích a způsobila narušení, které trvá dodnes

  • Ukrajina zastavila vývoz pšenice, ovsa, prosa, pohanky a skotu a Rusko zakázalo vývoz hnojiv.

  • Rusko a Bělorusko společně zajišťují téměř 40 % celosvětového vývozu potaše (uhličitan draselný), klíčové složky hnojiv. Rusko také vyváží 48 % celosvětového vývozu dusičnanu amonného a společně s Ukrajinou 28 % dusíkatých, fosforečných a draselných hnojiv. Odborníci nyní předpovídají, že ceny hnojiv se v důsledku ruského zákazu vývozu hnojiv mohou zdvojnásobit.

  • Dlouhodobou odpovědí je regenerativní biodynamické zemědělství, které nepoužívá žádné chemické vstupy.

V tomto videu diskutují Krystal Ball a Saagar Enjeti o jedné z největších hrozeb, které v současnosti čelí lidé na světě, a to o nedostatku potravin a jejich prudkém růstu.

Podle nedávné zprávy NPR1 dosáhl celosvětový index cen potravin v březnu 2022 nejvyšší zaznamenané úrovně a za jediný měsíc vzrostl o 12,6 %.2 V průměru byly ceny potravin o třetinu vyšší než v březnu 2021. Ve Spojených státech vzrostly ceny potravin v roce 2021 o 9 % a v příštích 12 měsících se předpokládá nárůst o dalších 4,5 až 5 %.3

Ačkoli je ukrajinský konflikt uváděn jako hlavní příčina, není jediným důvodem. Cenová inflace se zvyšovala již dlouho předtím, než Rusko vstoupilo na Ukrajinu, a to díky nekontrolovanému tisku měn, ke kterému došlo v reakci na pandemii COVID. Reakce vlád na COVID také způsobily chaos v globálních dodavatelských řetězcích a způsobily narušení, které trvá dodnes.

Klima také nespolupracuje a způsobuje neúrodu po celém světě. Například Čína oznámila, že letos očekává nejnižší výnosy v historii, a to díky vážnému zamokření zemědělské půdy na podzim 2021.4

Složité krize ohrožují globální potravinovou produkci

Nicméně rusko-ukrajinský konflikt jistě zhoršuje špatný problém. Ukrajina je známá jako "chlebodárce" Evropy, který produkuje a vyváží 12 % všech potravinářských kalorií obchodovaných na mezinárodním trhu. Rusko je rovněž významným vývozcem potravin a společně s Ukrajinou se tyto dvě země podílejí na celosvětovém vývozu pšenice téměř 30 %, kukuřice téměř 20 % a ropy více než 80 %.5

Podle prognóz amerického ministerstva zemědělství se vývoz pšenice z Ruska a Ukrajiny v roce 2022 sníží o více než 7 milionů tun. Ukrajinská vláda se zároveň rozhodla zakázat veškerý vývoz pšenice, ovsa, prosa, pohanky a skotu, aby zajistila bezpečnost potravin pro vlastní obyvatele, zatímco Rusko zakázalo vývoz hnojiv.6

Jak uvádí server Wired, současná potravinová krize na Ukrajině se skládá z několika složek a její dopady budou mít celosvětový dopad díky naší závislosti na globálním obchodu:7

"Zboží, které již bylo sklizeno - například kukuřice z loňského podzimu - nelze vyvézt ze země, přístavy a lodní trasy jsou uzavřeny a mezinárodní obchodní společnosti z bezpečnostních důvodů ukončily činnost. (Navíc, zatímco tyto plodiny leží v zásobnících, zničení elektrické sítě v zemi vyřadí z provozu kontrolu teploty a větrání, které zabraňují jejich zkažení.)

Letošní pšenici, která bude hotová v červenci, nelze sklidit, pokud není palivo pro kombajny a pracovní síla na jejich provoz. Zemědělci se potýkají s tím, zda zasít na příští sezónu - pokud se jim vůbec podaří získat osivo a hnojivo, jejichž dodávky se zdají být nejisté ...

Analytici se obávají, že země, které od Ukrajiny nakupují nejvíce pšenice - převážně v Africe a na Blízkém východě - budou mít s růstem cen největší problémy."

Scott Irwin, zemědělský ekonom a profesor na Vysoké škole zemědělské, spotřebitelských a environmentálních věd na University of Illinois řekl časopisu Wired:8

"Tato krize přesahuje běžné možnosti zásobování. Tento systém explodoval a cena za to bude extrémně bolestivá."

Hrozí vážný nedostatek hnojiv

Rusko a Bělorusko společně zajišťují téměř 40 % celosvětového vývozu potaše, klíčové složky hnojiv. Rusko také vyváží 48 % celosvětového vývozu dusičnanu amonného a společně s Ukrajinou 28 % dusíkatých, fosforečných a draselných hnojiv.9

Odborníci nyní předpovídají, že ceny hnojiv se v důsledku ruského zákazu vývozu hnojiv mohou zdvojnásobit. Pro některé zemědělce to bude znamenat smrtelný úder, který je přivede k zániku podnikání. Ostatní budou nuceni účtovat si za své komodity vyšší ceny, což povede k prudkému nárůstu cen potravin.

Biodynamická řešení

Existuje nějaké řešení tohoto naléhavého dilematu? Řekl bych, že ano, ale bude to vyžadovat rychlou reakci a přizpůsobení ze strany všech zemědělců. Jak je vysvětleno v dokumentu "Kiss the Ground" o biodynamickém zemědělství (video na začátku článku), v přírodě existuje nádherná harmonie a my můžeme získat, když se zapojíme do tohoto přirozeného systému pomocí biodynamických postupů, místo abychom pracovali proti němu.

Jak je uvedeno ve filmu, jehož ukázka je uvedena výše, "biodynamické zemědělství je prostě zemědělství ve službách života". Přestože přechod vyžaduje skok víry, výsledky mluví samy za sebe. Biodiverzita se na farmách, které přešly na biologické zemědělství, rychle zvyšuje a kvalita potravin (a kvalita života zemědělců) se výrazně zlepšuje.

Biodynamické zemědělství vychází ze základů ekologického zemědělství. To znamená, že se nepoužívají žádné pesticidy a syntetická hnojiva. Biodynamické zemědělství však jde ještě o krok dál. Cílem je, aby půda byla lepší, než byla předtím. Nezastavuje pouze ničení půdy, ale skutečně ji regeneruje.

Na farmu jako celek se v podstatě pohlíží jako na jeden organismus, kde každá část farmy podporuje ostatní. Hospodářská zvířata mají svou roli, stejně jako mikroorganismy a užitečný hmyz. Místo aby pracovali proti vám, pracují nyní pro vás, aby zlepšili úrodnost půdy a kvalitu potravin v ní vypěstovaných.

Biodynamické zemědělství je skutečně o tom být součástí přírody a pracovat s ní, nikoliv se ji snažit ovládnout nepřirozenými a v konečném důsledku destruktivními prostředky.

Biodynamické zemědělství může také časem přispět ke stabilizaci klimatu. Nejenže biodynamičtí zemědělci neznečišťují ovzduší, vodu ani půdu, ale rostliny také stahují uhlík ze vzduchu a ukládají ho zpět do půdy, kde je nejúčinnější, a vyžadují mnohem méně zavlažování. Regenerační postupy také zabraňují ztrátě svrchní vrstvy půdy a zvyšují množství srážek.

Například rančerové v severním Mexiku v poušti Chihuahuan, kteří obnovili 1 milion akrů pastvin, uvádějí, že mají o 15 až 20 % více srážek než jejich sousedé, kteří svou půdu neobnovili.

Podpora biodynamického zemědělství

Mnoho potravinářských výrobků, které prodáváme pod značkou Mercola, vyrábí biodynamičtí zemědělci s certifikací Demeter v osmi zemích. Demeter je nejstarší ekologická certifikace na světě. Nejnověji jsme iniciovali zavedení vůbec prvních standardů Demeter Certified Biodynamic také pro doplňky stravy.10

Financujeme také projekt Billion Agave Project, který iniciovala společnost Regeneration International na regenerativní farmě v Mexiku, kterou provozuje Asociace ekologických spotřebitelů. Je to fantastické řešení, které řeší několik problémů najednou.

Tento projekt je převratnou strategií obnovy ekosystému a zalesňování, která využívá kombinaci rostlin agáve a mesquitu (doprovodné dřeviny poskytující dusík) k záchraně a obnově degradovaných polopouštních půd, které nejsou vhodné pro pěstování jiných plodin.

Čtyřicet procent světa je suchých nebo polosuchých a hrozí, že se z nich stane poušť, kde nic neroste. Tento proces však můžeme zvrátit pomocí původních rostlin a permakulturních technik, jako je tato.

Když vezmete větev ze zdravého stromu mesquite, přidáte do ní přírodní hormony a zabalíte ji do sáčku s kompostem, budete mít po třech až čtyřech měsících malý stromek připravený k výsadbě, protože do sáčku s kompostem prorostou nové kořeny. V té době jej můžete zasadit buď do kontejneru, nebo přímo do půdy.

Tento proces se nazývá "vrstvení vzduchu". Takto vypěstovaný jednoletý strom mesquite bude stejně velký jako sedmiletý strom mesquite vypěstovaný ze semen, což výrazně urychluje zalesňování. Kořeny mesquitu se mohou při hledání vody zavrtat stovky metrů hluboko a na oplátku poskytují výživu ostatním rostlinám, protože vyměňují tekutý uhlík ze stromu za živiny z půdy.

Tímto způsobem podporuje mesquite růst agáve, aniž by bylo nutné používat chemická hnojiva, a agáve pak může být využita k produkci fermentované biomasy bohaté na živiny, která podporuje pasoucí se hospodářská zvířata, která by jinak neměla dostatek potravy.

Způsob podpory pastvy skotu na polopouštních pozemcích

Agáve je známé především díky výrobě tequily, ale jeden místní mexický farmář zjistil, že by mohl masivní listy, které se obvykle vyhazují jako odpad, využít k výrobě krmiva bohatého na živiny pro hospodářská zvířata. Chutná kravám, ovcím, kozám, prasatům, kuřatům a dokonce i ovčáckým psům.

Krmivo se vyrábí tak, že se listy, z nichž každý může vážit 40 až 80 kilogramů, naseká a následně zkvasí v uzavřené nádobě. Do této zkvašené kaše se pak přidávají mesquitové lusky v poměru 80 až 90 % listů agáve a 10 až 20 % mesquitových lusků. Tato směs je z hlediska výživy lepší než vojtěška, ale stojí jen třetinu nebo čtvrtinu ceny.

Velkou část úspory nákladů tvoří nižší spotřeba vody. Vojtěška potřebuje asi 26krát více vody než agáve a mesquite. Většina zvířat na farmě se živí přirozenou vegetací a kaši z agáve dostávají jako doplněk.

Přidáním fazolí garbanzo - další plodiny s nízkým obsahem vody - byste však mohli vyrobit krmivo, kterým by se zvířata mohla výhradně živit. Vzhledem k tomu, že v některých oblastech se nyní uvažuje o vybíjení stád dobytka z důvodu nedostatku krmiva pro dobytek,11 by to mohlo být v některých případech neotřelé řešení.

Nové tržní příležitosti

Změna zemědělských dotací tak, aby se upřednostňovalo obnovitelné zemědělství, by značně přispěla ke změně současného stavu, ale další cestou k úspěchu, která se nyní dostává do popředí, jsou soukromé investice.

Na burze se vyvíjí nový typ aktiv, který se nazývá Natural Asset Stocks nebo Natural Asset Corporations. Například vláda Kostariky vkládá všechny lesy a zemědělskou půdu ve vlastnictví státu do společnosti Natural Asset Corporation.

Jedná se o typ akcií, který se liší od všech, které jsme dosud viděli. Tyto akcie v podstatě umožní správcům fondů, soukromým investorům a společnostem investovat do přírodních aktiv.

Část, kterou nakonec vlastníte, jsou ekosystémové služby této půdy.

Můžete tak například vlastnit environmentální služby vyplývající z projektu Billion Agave Project, které zahrnují množství pohlceného uhlíku a úsporu vody. Postupem času, jak celý systém dozrává a půda se regeneruje, hodnota vašeho aktiva roste.

Tento nový systém aktiv umožní Wall Streetu přesměrovat finanční aktiva do ekosystémových aktiv, která jsou pro planetu přínosem v mnoha ohledech, a ještě získat výnos ze svých peněz.

Sdružení ekologických spotřebitelů také vyvinulo systém ověřování, který je součástí tohoto nového systému aktiv. Pomocí moderních technologií bude schopen přesně měřit například počet a velikost rostlin a stav půdy.

" Kdybychom si toho všimli dříve, nebyli bychom nyní v tak nebezpečné situaci. Ale po bitvě je každý generál a věřím, že mnoho zemědělců bude nyní nuceno učinit těžké rozhodnutí a přejít na biodynamiku, pokud chtějí dlouhodobě přežít. "

Používají také účetní systém blockchain, který ověřuje výpočty a velmi ztěžuje podvádění. Každý, kdo investuje do přírodního aktiva, si tak bude moci za několik let s velmi nízkými náklady ověřit, zda se aktivum zlepšilo, nebo zhoršilo.

Regenerativní zemědělství může zachránit svět

Řada lidí již desítky let prosazuje regenerativní zemědělství a varuje, že současná monokultura závislá na chemických látkách je dlouhodobě neudržitelná a podléhá geopolitickým problémům. Tato varování se právě nyní naplňují.

Kdybychom si toho všimli dříve, nebyli bychom nyní v tak nebezpečné situaci. Ale po bitvě je každý generál a věřím, že mnoho zemědělců bude nyní nuceno učinit těžké rozhodnutí a přejít na biodynamiku, pokud chtějí dlouhodobě přežít.

Jejich přechod nepřinese celosvětové populaci okamžitou pomoc, protože trvá řadu let, než se vyčerpaná půda změní v půdu, která dokáže uživit produkci potravin bez chemických vstupů. Chceme-li však, aby někdo z nás přežil, musíme začít uvažovat v dlouhodobějším horizontu.

Jako nezemědělec můžete toto úsilí podpořit nákupem potravin od obnovujících a biodynamických zemědělců. Společnost Regenerative International, která byla založena v roce 2014, vybudovala celosvětovou síť regenerativních zemědělců a farmářů, která má přibližně 400 aliancí v 60 zemích.

Mapu těchto regeneračních farem najdete na stránkách RegenerationInternational.org. Regenerační strategie můžete samozřejmě uplatnit i na své vlastní zahradě, i když je malá. Budoucnost sice v současné době vypadá chmurně, nedostatek potravin a prudký růst cen se zdají být nevyhnutelné, ale nicnedělání není řešením. Všichni musíme začít myslet dopředu a dělat moudřejší rozhodnutí.

Globalizace výroby potravin nás přivedla na pokraj katastrofy. Řešením je návrat k místním potravinám. Stejně tak se právě ukázalo, že naše závislost na monokulturách závislých na chemikáliích je slabým článkem, který je třeba nahradit regeneračními metodami, jež ke svému rozvoji nepotřebují chemikálie. Na tento problém máme odpovědi. Jen je musíme co nejrychleji zavést.

Zdroje a odkazy

Kniha dr. Mercoly v češtině, ve které popisuje nejen pozadí covidu, ale jde mnohem více do hloubky na témata jako velký reset a kam věci do budoucna směřují.

0 Comments
Otevři svou mysl
Otevři svou mysl
Authors
Otevři svou mysl